Modul „Riziká“ je online softvérovým nástrojom, pomocou ktorého je možné vykonať identifikáciu nebezpečenstiev a ohrození, posúdiť mieru rizika a vypracovať dokument o posúdení rizika pri všetkých činnostiach vykonávaných zamestnancami v zmysle zákona č. 124/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov ako aj vypracovať zoznam poskytovaných OOPP na základe posúdenia miery rizika pri jednotlivých nebezpečenstvách.
Video návod - Modul Riziká
Pre zobrazenie videa kliknite na nižšie uvedený link alebo naskenujte QR kód
BESOFT Online - Modul Riziká (video)
Modul umožňuje:
V tejto kapitole si popíšeme základné znaky aplikácie besoft.online.
V prípade ak zabudnete prístupové heslo postupujte nasledovne:
Po spustení aplikácie besoft.online sa zobrazí úvodná obrazovka a prostredie aplikácie.
Do modulu „Riziká“ vstúpite po výbere firmy kliknutím na príslušnú ikonu na úvodnej obrazovke alebo cez tlačidlo „Výber modulu“.
Po výbere modulu sa zobrazí prostredie rozdelené na 3 základné časti:
Význam ikon na nástrojovej lište modulu:
Časť Knižnica nebezpečenstiev obsahuje stovky preddefinovaných vzorových nebezpečenstiev rozčlenených do rôznych tematických celkov.
Z tejto knižnice môže používateľ čerpať (kopírovať nebezpečenstvá) pri tvorbe vlastných projektov posúdenia rizík.
Prejdite kurzorom na tlačidlo „Knižnice“ a vyberte položku „Knižnica nebezpečenstiev“
Časť katalóg OOPP obsahuje preddefinované OOPP prehľadne rozdelené podľa chránenej časti. Katalóg je možné upravovať podľa potreby spoločnosti, umožňuje rýchle vyhľadávanie OOPP, filtrovanie OOPP a tlač katalógu OOPP.
Prejdite kurzorom na tlačidlo „Knižnice“ a vyberte položku „Katalóg OOPP“
Kliknutím na tlačidlo „Editácia“ môžete editovať informácie o katalógu OOPP
Kliknutím na tlačidlo „Editácia“ môžete editovať informácie o OOPP
Pri každom nebezpečenstve v projekte má používateľ možnosť vybrať OOPP určené na elimináciu nebezpečenstva. OOPP je možné vybrať zo zoznamu vypracovaného podľa platnej legislatívy. Avšak tento zoznam má používateľ možnosť doplniť o vlastné OOPP, podľa nasledujúceho postupu:
Katalóg OOPP je možné kedykoľvek obnoviť do pôvodného stavu. Zmažú sa všetky vlastné OOPP a zároveň sa vlastné OOPP odstránia z opatrení. Editované OOPP sa uvedie do pôvodného stavu.
V pracovnej časti sa zobrazujú prehľadné sumárne informácie o nebezpečenstvách, plnení opatrení, typoch opatrení, zároveň po kliknutí na projekt a jednotlivé nebezpečenstvá aj názov nebezpečenstva, ohrozenia, bezpečnostné opatrenia vrátane návrhu OOPP a miera rizika zvoleného nebezpečenstva. Pri editácii projektu, je možné tieto údaje podľa potreby upravovať.
Modul riziká umožňuje vytvárať ľubovoľné projekty posúdenia rizík a podľa potreby ich upravovať, tlačiť a sledovať plnenie opatrení a zmenu miery rizika po uplatnení bezpečnostných opatrení.
V tejto časti príručky je popísaná základná práca s modulom
Aby ste mohli začať pracovať s modulom, najprv je potrebné zvoliť firmu, pre ktorú plánujete posúdenie rizík vykonávať, a následne zvoliť prevádzku, alebo viacero prevádzok ak ich máte vytvorené.
Po prihlásení do aplikácie sa Vám zobrazí okno s možnosťou výberu firmy, prevádzky. Firmu alebo prevádzku vyberiete kliknutím na názov firmy, alebo prevádzky, prípadne kliknutím na tlačidlá pre hromadný výber všetkých prevádzok alebo hromadné zrušenie výberu.
Po výbere firmy, alebo prevádzky môžete po kliknutí na názov modulu začať vytvárať adresárovú štruktúru a projekty posúdenia rizík.
Vyhľadávanie slúži na rýchle nájdenie hľadaných nebezpečenstiev, OOPP, projektov a pod.
Vyhľadávanie sa delí na:
Kliknite na tlačidlo „Vyhľadávanie“, v nástrojovej lište zobrazíte okno pre vyhľadávanie zadaného textového reťazca v knižniciach, projektoch a adresárovej štruktúre.
Následne je potrebné kliknúť na tlačidlo „Nastavenie vyhľadávania“, v spodnej časti obrazovky sa Vám zobrazí pole určené na zadanie hľadaného reťazca a oblasti vyhľadávania.
V „Knižnica nebezpečenstiev“ kliknite na tlačidlo „Vyhľadávanie“, zadajte hľadaný výraz, nastavte parametre vyhľadávania a kliknite na tlačidlo „Vyhľadať“.
V „Katalóg OOPP“ kliknite do poľa „Hľadať“ a napíšte hľadané OOPP
Všetky firmy / prevádzky a každý projekt môžete štruktúrovať vytváraním adresárov alebo podadresárov. Vytvorenie vhodnej adresárovej štruktúry a pridávanie nebezpečenstiev pod príslušné uzly tejto štruktúry urýchli orientáciu v danom projekte alebo na danej firme/prevádzke.
Ďalšia výhoda vytvorenia takejto štruktúry adresárov sa prejaví pri potrebe kopírovania skupín nebezpečenstiev, kde namiesto kopírovania každého nebezpečenstva samostatne, budete môcť skopírovať adresár so všetkými nebezpečenstvami, ktoré obsahuje.
Pre vytvorenie adresárovej štruktúry kliknite na firmu/prevádzku a prejdite kurzorom na tlačidlo
, následne kliknite na rozbalenú položku „Adresár“
Pod projekty viete následne pridávať aj podadresáre rovnakým spôsobom, ako pri vytváraní adresárov.
Adresárovú štruktúru je možné vytvárať pod názvom Firmy, pod prevádzkou alebo pod
projektom.
Posúdenie rizík sa tvorí prostredníctvom tzv. projektov.
Názov projektu: môže to byť názov činnosti, profesie, pracoviska, výrobnej linky, zariadenia a pod., pre ktoré chcete vykonať posúdenie rizík
Metóda hodnotenia miery rizika: viac o metodikách nájdete v časti „Metódy hodnotenia rizík“ nachádzajúcej sa v menu modulu
Vypracoval: meno osoby, ktorá projekt vypracováva
Dátum vytvorenia projektu: môžete zvoliť ľubovoľný dátum
Posledné prehodnotenie analýzy rizík: dátum, kedy bolo vykonané posledné prehodnotenie
Plánované prehodnotenie analýzy rizík: dátum, kedy plánujete vykonať pravidelné prehodnotenie
Poznámky: doplňujúce údaje o projekte, ktoré sa zobrazia pri tlači výstupu
Pre vytvorenie projektu stačí zadať iba názov projektu, ďalšie údaje sú dobrovoľné.
Po vytvorení nového projektu, alebo pri editácii už existujúceho projektu môžete doň začať pridávať nebezpečenstvá. Čerpať môžete:
Kopírovanie nebezpečenstiev z knižnice:
Otvorí sa Vám nové okno, v ktorom si môžete navoliť nebezpečenstvá, ktoré pre svoj projekt potrebujete. Po kliknutí na nebezpečenstvo sa Vám zobrazí jeho znenie. V knižnici máte možnosť aj vyhľadávať nebezpečenstvá prostredníctvom tlačidla „Vyhľadávanie“.
Pri kopírovaní nebezpečenstiev do projektu je potrebné správne určiť úroveň, kam sa nebezpečenstva nakopírujú. V opačnom prípade Vás aplikácia upozorní chybovou hláškou.
-Význam týchto hlášok je:
-Nebezpečenstvo musí byť vytvorené pod podadresárom!
-Nebezpečenstvo sa nemôže nachádzať v štruktúre priamo pod adresárom!
-Nebezpečenstvo sa nemôže nachádzať v štruktúre priamo pod projektom!
-Adresár sa nemôže nachádzať pod projektom!
-Adresár sa nemôže nachádzať pod podadresárom!
-Projekt sa nemôže nachádzať pod projektom!
-Projekt sa nemôže nachádzať pod podadresárom!
-Podadresár sa nesmie nachádzať priamo pod adresárom! Musí byť umiestnený pod projektom, alebo iným podadresárom.
V adresárovej štruktúre môžete ľubovoľne usporiadať jednotlivé nebezpečenstvá alebo adresáre podľa potreby. Stačí myšou kliknúť na tlačidlo „Usporiadať“ a presunúť položku na požadovanú úroveň.
Aplikácia umožňuje aj vytváranie vlastných nebezpečenstiev, ohrození a opatrení. Prejdite kurzorom na tlačidlo „+“ a kliknite na položku „Nebezpečenstvo“.
Po kliknutí na položku „Nebezpečenstvo“ môžete zadať jeho názov, poznámku k nebezpečenstvu
Každé nebezpečenstvo je možné editovať. V nebezpečenstve je potrebné doplniť ohrozenie, opatrenia a stanoviť mieru rizika. K opatreniam je následne možné pridať aj zodpovedného za realizáciu opatrenia a termín realizácie opatrenia. Splnenie opatrení je možné overovať.
Užívateľ má možnosť ku každému nebezpečenstvu navrhnúť potrebné bezpečnostné opatrenia, nadefinovať Typ opatrenia („Organizačné“, „Technické“, „Výchovné“, „OOPP“ a „Iné“ – prázdny riadok), nadefinovať zodpovedné osoby za aplikovanie bezpečnostných opatrení do praxe (položka: Zodpovedný), stanoviť „Termín“ pre zavedenie bezpečnostných opatrení, možnosť overovať stav plnenia bezpečnostných opatrení (položky: „Splnené“, „Overené“), opísať spôsob aplikácie bezpečnostných opatrení do praxe (položka: „Realizácia“).
Ako jedno z opatrení, ak kolektívne ochranné opatrenia nie sú dostačujúce, sa používajú individuálne ochranné opatrenia – OOPP. Aplikácia umožňuje priradiť bezpečnostné opatrenie typu „OOPP“ ako jeden zo spôsobov na elimináciu jednotlivých nebezpečenstiev a zníženie výslednej miery rizika.
Aplikácia umožňuje vytvoriť a priradzovať aj vlastné OOPP.
Pomocou posuvných bežcov určte pravdepodobnosť a dôsledok neželanej udalosti. Následne sa podľa matice rizík stanoví výsledná miera rizika. V závislosti od zvolenej metodiky hodnotenia rizík pri vytvorení projektu môže okno s bežcami vyzerať odlišne.
Miera rizika sa rozdeľuje na pôvodnú mieru rizika (pred uplatnením bezpečnostných opatrení) a aktuálnu mieru rizika (po uplatnení bezpečnostných opatrení).
Kopírovanie / presúvanie umožňuje skopírovať alebo presunúť vybrané, adresáre, projekty, podadresáre a nebezpečenstvá.
Kopírovanie / presúvanie je možné vykonať:
Postup kopírovania
Rovnakým spôsobom je možné nebezpečenstvá aj presúvať. Po prejdení kurzorom na tlačidlo „Akcie“ vyberte položku „Presun“.
Pri kopírovaní projektov / nebezpečenstiev, resp. ich presune je potrebné správne určiť úroveň, kam sa údaje prekopírujú / presunú. V opačnom prípade Vás aplikácia upozorní chybovou hláškou. Ich význam je uvedený v kapitole 3.5.
Pri kopírovaní /presúvaní je možné zvoliť alebo zrušiť prenos doplňujúcich údajov (plnenie a overenie opatrení, dátum a zodpovednú osobu).
Kopírovanie, resp. presúvanie sa navyše riadi ďalšími podmienkami:
- Pri kopírovaní adresárov, projektov, podadresárov, nebezpečenstiev z prevádzky jednej firmy do druhej firmy sa z opatrení typu OOPP odstránia ochranné pomôcky
- Pri kopírovaní do projektu s odlišnou metodikou hodnotenia rizík sa nastaví cieľová metodika a použijú pôvodné hodnoty pre zvolené riziká (hodnotenie rizík sa resetuje)
Táto funkcia sa nachádza v zozname pod tlačidlom „Akcie“ a slúži na hromadné mazanie adresárov, projektov, nebezpečenstiev.
Kliknutím na tlačidlo „Filter nebezpečenstiev“ v nástrojovej lište sa otvorí okno, v ktorom môžete nastaviť podmienky, podľa ktorých sa budú zobrazovať jednotlivé nebezpečenstvá a k nim prislúchajúce opatrenia aktuálne zvoleného projektu.
Import projektov zo softvéru BTS slúži na prenesenie už vytvorených projektov do aplikácie. Postupujte podľa nasledujúcich bodov:
Súbory rzm. sa nachádzajú v softvéri BTS v adresároch:
C:\Besoft\BTS_..........\Vlastne\Rizika
alebo
C:\Besoft\BTS_..........\Vlastne\OJs\BESOFTinfo\Rizika
Po zadaní „Cesty“ k súborom rzm. si zvoľte jeden alebo viacero projektov, ktoré budú importované.
Výber viacerých alebo všetkých projektov je možné klikaním za súčasného stlačenia Ctrl,
resp. Shift.
Po kliknutí sa vo firemnej a adresárovej štruktúre na požadovanú úroveň je možné po prejdení kurzorom na tlačidlo „Prehľady“ a zakliknutí položky „Prehľad nebezpečenstiev“ získať základný prehľad o nebezpečenstvách posúdenia rizík patriacich pod príslušnú úroveň, resp. patriacich sumárne pod zvolenú firemnú štruktúru.
V prehľade si môžete nastaviť aj aké stĺpce chcete mať zobrazené
Tlačidlom „Export“ sa vyexportuje prehľad opatrení v MS Excel.
Po kliknutí sa vo firemnej a adresárovej štruktúre na požadovanú úroveň je možné po prejdení kurzorom na tlačidlo „Prehľady“ a zakliknutí položky „Prehľad opatrení“ získať základný prehľad vytvorených projektov posúdenia rizík patriacich pod príslušnú úroveň, resp. patriacich sumárne pod zvolenú firemnú štruktúru.
V prehľade si môžete nastaviť aj aké stĺpce chcete mať zobrazené
Tlačidlom „Export“ sa vyexportuje prehľad opatrení v MS Excel.
Po kliknutí sa vo firemnej a adresárovej štruktúre na požadovanú úroveň je možné po prejdení kurzorom na tlačidlo „Prehľady“ a zakliknutí položky „Prehľad projektov“ získať základný prehľad vytvorených projektov posúdenia rizík patriacich pod príslušnú úroveň, resp. patriacich sumárne pod zvolenú firemnú štruktúru.
V prehľade si môžete nastaviť aj aké stĺpce chcete mať zobrazené.
Tlačidlom „Export“ sa vyexportuje prehľad opatrení v MS Excel.
Po vytvorení projektu je možné prejsť k tvorbe tlačových výstupov:
Pri zobrazení stavu projektu máte možnosť voliť 3 základné výstupné zostavy, a to:
Nastavenie dokumentu obsahuje položky:
Zobrazované údaje výstupu:
Pri zobrazení / tlači zoznamu OOPP máte možnosť voliť: